Co dalej po zawale serca

    Co dalej po zawale serca? Zawał serca to niewątpliwe sytuacja przysparzająca wiele stresu, zarówno samemu pacjentowi, jak i jego najbliższym. Zawał mięśnia sercowego co roku doprowadza w Polsce do ok. 100 tysięcy hospitalizacji. Wszyscy pacjenci, których lekarze zdołają uratować muszą jednak przyzwyczaić się do nowej jakości życia, która będzie wymagała od chorego wielu wyrzeczeń. Dieta, aktywność fizyczna oraz codzienne nawyki, to tylko niektóre ze sfer życia ulegających zmianie u osób po przebytym zawale serca. Na co pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę, udając się do domu po przebytej chorobie? 

    Co dalej po zawale serca? Co zmienić w diecie po przebytym zawale?

    Powrót do zdrowia pacjenta po zawale serca powinien rozpocząć się od zmiany nawyków żywieniowych. Rezygnacja z fast-foodów, słonych przekąsek oraz słodkich napojów gazowanych stanowią bardzo ważny punkt w procesie powrotu do zdrowia. Osoby po przebytym zawale serca powinny także unikać wysoko przetworzonej żywności, produktów instant oraz w proszku. Dieta po zawale powinna być także uboga w żywność zawierającą dużo tłuszczów, np. masło, boczek oraz smalec. Niewskazane jest także picie alkoholu oraz napojów energetycznych.

    Lista produktów, których powinna unikać osoba po przebytym zawale jest bezsprzecznie długa – co zatem może oraz powinien jeść pacjent? Głównym składnikiem diety powinny być różnego rodzaju warzywa i owoce. Spożywane 5 razy dziennie podczas każdego posiłku, pomogą skutecznie obniżyć ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu LDL we krwi.

    Dieta osoby po przebytym zawale serca powinna być także obfita w pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, orzechy, nasiona roślin strączkowych oraz chude mięso i wędliny. Słodkie napoje gazowane, napoje energetyczne oraz alkohol zastąpić powinny woda niegazowana oraz herbaty – zielona lub czerwona.

    Co dalej po zawale serca? Z pewnością dla wielu osób zmiana diety jest ciężką przeprawą, dlatego bardzo ważne jest wsparcie najbliższych w dążeniu do poprawy zdrowia. Warto także skorzystać z porady specjalisty dietetyka, który podpowie jak prawidłowo komponować posiłki oraz zaproponuje kilka przykładowych przepisów.

    Co dalej po zawale serca? Powrót do formy po zawale

    Pacjenci po przebytym zawale serca powinni stopniowo zwiększać swoją aktywność fizyczną po powrocie do domu. Ważne jest, aby od samego początku nie przeforsować swojego organizmu, ponieważ może mieć to dla pacjenta tragiczne konsekwencje. W momencie rozpoczynania rekonwalescencji można zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub rehabilitanta, który ułoży dokładny plan aktywności, odpowiadający aktualnej kondycji fizycznej pacjenta. Aby powoli wracać do formy pacjent powinien zacząć od krótkich, lecz intensywnych spacerów.

    Szczególnie zalecana jest także aktywność w wodzie – warto zapisać się na basen, a jeśli pacjent czuje się na siłach, może także spróbować aerobiku wodnego oraz jazdy na rowerze. Należy jednak pamiętać, że bardzo ważnym czynnikiem powrotu do zdrowia po zawale jest odpoczynek, dlatego nie należy rzucać się od razu na głęboką wodę.