próba wysiłkowa

    Czym jest próba wysiłkowa? Choroba wieńcowa jest niewątpliwie stanem, który zagraża życiu chorego. Najważniejsze jest zatem, aby prawidłowo i odpowiednio szybko ją zdiagnozować. Jak można to zrobić? Jednym ze sposobów jest przeprowadzenie próby wysiłkowej, podczas której pacjent maszeruje na bieżni lub jeździ na rowerze stacjonarnym. W jej trakcie kontrolowana jest zarówno praca serca, jak i ciśnienie krwi. Jak zatem dokładnie wygląda takie badanie?

    Wskazania do przeprowadzenia próby wysiłkowej

    Dzięki wykonaniu próby wysiłkowej możliwe jest skuteczne zdiagnozowanie choroby wieńcowej. Powinno się ją zatem przeprowadzić u pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza z niepokojącymi objawami. Mogą to być m.in.:

    • ból w klatce piersiowej,
    • otyłość,
    • nadciśnienie,
    • wysoki poziom cholesterolu.

    Dodatkowym wskazaniem, które powinno być brane pod uwagę, jest palenie papierosów oraz choroby serca występujące u bliskich krewnych.

    Poza chorobą wieńcową, dzięki próbie wysiłkowej można zdiagnozować takie schorzenia jak: choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca czy ocena wydolności układu krążenia.

    Jak wygląda próba wysiłkowa?

    EKG to badanie, które nie jest inwazyjne, jednak należy mieć na uwadze, że nie u każdego pacjenta jest możliwe jego wykonanie. Aby próba wysiłkowa mogła się odbyć, konieczne jest przyklejenie do klatki piersiowej specjalnych elektrod. Z kolei na ramieniu zakłada się mankiet do mierzenia ciśnienia. Badanie rozpoczyna wykonanie EKG w stanie spoczynku. Następnie pomiary są wykonywane podczas jazdy na rowerze stacjonarnym lub podczas marszu na bieżni. Całość trwa około 20 minut. W tym czasie systematycznie odnotowywane jest ciśnienie tętnicze krwi i EKG.

    W zależności od tego, na jakim urządzeniu wykonywana jest próba wysiłkowa, różni się wprowadzanie „utrudnień” w trakcie jej trwania. W przypadku bieżni mamy do czynienia z tzw. protokołem Bruce’a. Podczas niego co trzy minuty wzrasta obciążenie oraz zmienia się prędkość i nachylenie bieżni. Jeśli chodzi o rower stacjonarny, zmienia się wyłącznie obciążenie. 

    Jak się przygotować do próby wysiłkowej?

    EKG wysiłkowe wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Pierwszym krokiem jest staranne zgolenie zbędnego owłosienia na klatce piersiowej. Należy również zwrócić uwagę na porę posiłku – ostatni powinien zostać zjedzony na trzy godziny przed wykonaniem badania. Osoby palące powinny na około cztery godziny odstawić papierosy. Z kolei dzień przed oraz w dniu wykonania próby zakazane jest picie alkoholu. Na samo badanie pacjent powinien zabrać ze sobą coś do picia oraz wygodny, najlepiej sportowy strój. 

    Próba wysiłkowa to z pozoru proste badanie, które jest możliwe do wykonania niemal w każdym momencie. Warto jednak odpowiednio się do niego przygotować, aby jego wynik był jak najbardziej wiarygodny. Dzięki temu możliwe będzie szybkie zdiagnozowanie choroby, a tym samym sprawne wdrożenie optymalnego leczenia.