- Aktualności
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Dla osób po zawale lub mających inne problemy z sercem, rehabilitacja kardiologiczna jest ważną częścią powrotu do zdrowia. Może pomóc ona w zapobieganiu rozwojowi chorób, wyuczeniu zdrowych nawyków i budowaniu kondycji. Ma też niemałe znaczenie w polepszeniu samopoczucia. Kto potrzebuje rehabilitacji kardiologicznej i jak może ona przyczynić się do polepszenia komfortu życia?
Rehabilitacja kardiologiczna – główne zadania
Rehabilitacja kardiologiczna to ważny program dla każdego, kto wraca do zdrowia po zawale, niewydolności serca lub innym problemie z układem krążeniowym, który wymagał operacji lub opieki medycznej.
Rehabilitacja kardiologiczna to nadzorowany program, który składa się z takich aspektów, jak:
- dedykowana dla danego stanu aktywność fizyczna,
- edukacja na temat zdrowego trybu życia, w tym prawidłowego odżywiania, przyjmowania leków zgodnie z zaleceniami i rzucania palenia,
- poradnictwo mające na celu znalezienie sposobów na złagodzenie stresu i poprawę zdrowia psychicznego,
- współpraca z rehabilitantami, która przyspiesza powrót do pełni sił i zdolności np. po udarze.
Kto potrzebuje rehabilitacji kardiologicznej?
Każdy, kto miał problemy z sercem, takie jak zawał, niewydolność lub operacja serca, może skorzystać z rehabilitacji kardiologicznej. Badania wykazały, że takie rozwiązanie pomaga osobom z łagodnymi, umiarkowanymi i ciężkimi stanami związanymi z układem krążenia. Warto pamiętać o tym, że w przeważającej większości nie ma zastrzeżeń co do tego, kto może wziąć udział w takiej rehabilitacji – za każdym razem jest ona dostosowywana do konkretnego pacjenta i jego potrzeb.
Warto pamiętać o tym, że programy rehabilitacji kardiologicznej zwykle trwają od 2 do 8 miesięcy, jednak niekiedy mogą (jeśli takie jest życzenie pacjenta) obejmować tylko kilka spotkań, w których chory dowie się, jak powinien samodzielnie ćwiczyć lub co zmienić w swoim stylu życia. Oznacza to, że każda osoba może znaleźć czas, aby wziąć udział w tego typu zajęciach.
Jak pomaga rehabilitacja kardiologiczna?
Rehabilitacja kardiologiczna może przynieść wiele korzyści zdrowotnych zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej, w tym:
- wzmocnienie serca i ciała po zawale;
- łagodzenie objawów problemów z sercem (np. minimalizowanie bólu w klatce piersiowej);
- budowanie zdrowszych nawyków, takich jak większa aktywność fizyczna, rzucenie palenia i stosowanie właściwej diety, która uzupełni ewentualne niedobory;
- zmniejszenie stresu;
- poprawa nastroju – chorzy po zawale wykazują zwiększone ryzyko pojawienia się depresji lub stanów lękowych;
- zwiększenie energii i siły, aby ułatwić codzienne czynności, takie jak noszenie zakupów i wchodzenie po schodach;
- zwiększenie prawdopodobieństwa przyjmowania przepisanych leków, które pomagają obniżyć ryzyko przyszłych problemów z sercem;
- zapobieganie przyszłym chorobom i śmierci z powodu chorób serca – badania wykazały, że rehabilitacja zmniejsza ryzyko śmierci po wystąpieniu problemu kardiologicznego o 35%.