LEK. MED.

Justyna Palarczyk

Specjalista diabetolog

Diabetolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu pacjentów z cukrzycą. Pomimo faktu, że diabetologia nie jest szeroką gałęzią medyczną, to z roku na rok przybywa zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Ma to związek z coraz większą otyłością społeczeństwa, ale także ze wzrostem świadomości na temat tego, jak wielkie spustoszenie mogą wywołać w organizmie zaburzenia homeostazy glikemii.

Koszt:

– Wizyta – 200 zł

Czym zajmuje się diabetolog?

Diabetolodzy to wyspecjalizowani lekarze, którzy pomagają w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu cukrzycy. Warto dodać, że diabetologia traktowana jest jako gałąź medycyny endokrynologicznej, która obejmuje wszystkie gruczoły dokrewne. Można zatem powiedzieć, że diabetolodzy to endokrynolodzy szczególnie zainteresowani postępowaniem w cukrzycy i jej leczeniem.

Dodatkowo diabetolog ustala cały proces leczenia oraz przyczynę pojawienia się cukrzycy. Ta może się różnić w zależności od osoby i wynikać niekiedy np. z czynników genetycznych, podczas gdy u niektórych może to być spowodowana stylem życia i złym zarządzaniem wagą. Dlatego diabetolog współpracuje z dietetykiem, edukatorami diabetologicznymi, pielęgniarkami, podologami. W ten sposób pomaga w uzyskaniu właściwej informacji o przyczynie, niezbędnej do lepszej diagnozy i leczenia.