- Aktualności
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Dlaczego ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest tak ważna? Badania naukowe nie pozostawiają złudzeń – nie istnieje coś takiego jak zdrowe opalanie. Zmiana koloru skóry to reakcja ochronna organizmu na uszkodzenia spowodowane promieniami ultrafioletowymi. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Jakie objawy powinny zaniepokoić i kiedy trzeba udać się do dermatologa?
Rak skóry coraz większym problemem
Szacuje się, że chorych z powodu opalania z każdym rokiem przybywa, pomimo kampanii uświadamiających i lepszego dostępu do wysokiej jakości kremów z SPF. Naukowcy wyliczyli, że odsetek zachorowań na raka skóry u osób w wieku od 50 do 74 lat wzrasta w tempie 2,3% rocznie i o 4,6% dla ludzi w wieku 75 lat i starszych.
Czerniak jest najpoważniejszym rodzajem raka skóry, a jednocześnie najłatwiej mu zapobiegać i go wykryć. Wcześnie zdiagnozowany jest uleczalny, jednak bez podjęcia właściwych kroków może rozprzestrzenić się na inne części ciała, wrastając w głębokie warstwy skóry i wnikając do układu limfatycznego. Dlatego tak ważne jest, by w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian skórnych, skonsultować się z dermatologiem.
Ochrona nie tylko w słoneczne dni
Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że podczas upałów konieczne jest nałożenie kremów z filtrem czy zasłanianie ciała. Jednak w rzeczywistości najgroźniejsze dla skóry jest promieniowanie UVA, które jest tak samo intensywne niezależnie od pogody czy pory roku. Oznacza to, że za każdym razem wychodząc na zewnątrz, powinno się stosować środki ochrony, by uniknąć zmian skórnych.
Dodatkowo osoby z krewnym pierwszego stopnia, takim jak rodzic lub rodzeństwo z historią czerniaka, mogą również mieć zwiększone ryzyko zachorowania. W przypadku takich pacjentów prewencyjne zachowanie i unikanie słońca powinno być podstawą, ponieważ możliwość rozwoju choroby jest u nich większe nawet o 60%.
Osoby z jasną karnacją są także bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane przez UV. Podobnie ludzie z naturalnie blond lub rudymi włosami, jak również niebieskimi, zielonymi lub orzechowymi oczami. Jeśli nawet przy krótkiej ekspozycji na słońce skóra staje się czerwona to znak, że doszło do mikro uszkodzeń na poziomie DNA. Są one o tyle niebezpieczne, że „kumulują się” już od najmłodszych lat, więc jeśli ktoś bardzo często doznawał oparzeń słonecznych, to ryzyko pojawienia się u niego czerniaka jest zwiększone.
Ważne! Dermatolog podczas bardzo krótkiego badania jest w stanie ocenić, czy zmiany skórne są bezpiecznymi pieprzykami, czy też objawem choroby. Ich wykrycie daje ogromną szansę na szybki powrót do zdrowia.
Jak chronić się przed słońcem?
Oto kilka porad, które warto zastosować, by uchronić się przed chorobami skóry:
- zastosuj filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, minimum SPF 30 i nakładaj ponownie co 2-3 godziny;
- noś kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne z ochroną UVA/UVB;
- rozważ stosowanie odzieży chroniącej przed słońcem (bawełniana koszulka zapewnia tylko 3 SPF);
- pamiętaj, że zachmurzone niebo nie zapewnia ochrony – promienie UV przenikają cały czas.