BADANIE

EKG wysiłkowe

Podstawowe informacje

EKG   wysiłkowe   służy   ocenie   pracy   serca   w   trakcie   wysiłku i wzrastającego zapotrzebowania na tlen. Test jest  przeprowadzany  na  ruchomej  bieżni  lub rowerze treningowym.   Przed badaniem na klatkę piersiową zakładane są elektrody do EKG, zaś na rękę – mankiety do mierzenia ciśnienia. Rozpoczyna się od spokojnego spaceru na bieżni lub powolnego pedałowania na rowerze.

W celu uzyskania efektu wzmożonego wysiłku co pewien czas   podnoszony jest kąt nachylenia i prędkość przesuwu bieżni lub – w przypadku roweru treningowego – zwiększany opór pedałowania. Pacjent powinien informować o wszelkich niepokojących objawach, takich jak ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność albo duże zmęczenie. Wystąpienie któregoś z nich spowoduje zakończenie testu. Przez cały czas trwania badania zapisywane jest ciśnienie krwi i wynik EKG.

Przygotowanie do badania

Zaleca się powstrzymanie od palenia papierosów, godzinę przed badaniem proszę zjeść lekkostrawny posiłek. Mężczyźni – w przypadku owłosionej klatki piersiowej proszeni są o podgolenie kl. piersiowej. Do badania warto zabrać wygodne, sportowe buty i luźny strój.

Czas badania

ok. 30 minut. Wynik dostępny jest od razu po jego zakończeniu.

Koszt

180 zł