Fizjoterapia
 • Aktualności
 • Wpis dodał PolskieZnaki
 • 15 października, 2021

  Fizjoterapia nie jest przeznaczona tylko dla rehabilitacji czy dla sportowców będących w trakcie treningu. Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może potrzebować pomocy fizjoterapeuty i to nie tylko w przypadku oczywistych kontuzji! Niekiedy wystarczy tylko kilka spotkań ze specjalistą, by znacznie poprawić komfort życia. Kiedy więc warto się do niego zgłosić?

  Niedawna operacja lub zaniedbania po poprzednim zabiegu

  Fizjoterapia pozwala łatwiej odzyskać siłę i elastyczność, bez względu na rodzaj wykonanej operacji. Ma też kluczowe znaczenie dla osób, które spędzają dużo czasu w łóżku szpitalnym. Jest też jedynym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy nie przystąpili do rehabilitacji w momencie, w którym szybkość odzyskiwania sprawności jest najlepsza. Dobra wiadomość jest taka, że fizjoterapia przeważnie może pomóc przywrócić część mobilności nawet wiele miesięcy po operacji.

  Dlaczego zawsze warto odwiedzić fizjoterapeutę po operacji?  Podczas procesu gojenia ważne jest, aby mięśnie i stawy były jak najbardziej elastyczne, ale nie są one w stanie pracować w taki sam sposób, jak miało to miejsce przed zabiegiem. Oznacza to, że niejednokrotnie trzeba się nauczyć ćwiczyć zupełnie na nowo – tak, by wzmacniać określone partie ciała, ale ich nie nadwyrężać. Dodatkowo fizjoterapeuta może pomóc nauczyć się poruszać w najlepszy sposób, aby zapobiec przyszłym urazom.

  Niektóre czynności nagle zaczynają sprawiać trudność

  Wiele osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że przyjemne dla nich aktywności z biegiem czasu zmieniły się w uciążliwy obowiązek. Najczęściej nie wynika to z żadnych konkretnych kontuzji lub bólu – ciało „z dnia na dzień” przestaje współpracować i o wiele trudniej jest wykonać pewne zadania, takie jak np. zajmowanie się ogrodem, opieka nad dziećmi, uprawianie sportu.

  Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane przewlekłym stanem, takim jak zapalenie stawów, czy nastąpiło nagle, fizjoterapeuta zorganizuje zajęcia, które pozwolą wrócić do normalności.

  Fizjoterapia może pomóc ludziom w każdym wieku prowadzić zdrowsze, bardziej aktywne życie. Wiele czynników może wymagać fizjoterapii, a zaliczają się do nich głównie:

  • urazy,
  • operacje,
  • wielokrotne nadwyrężenia,
  • starzenie się.

  Wykonywanie tej samej pracy przez wiele lat

  Każda osoba, która wykonuje ten sam rodzaj pracy lub czynności, prędzej czy późnej powinna skontaktować się z fizjoterapeutą. Obecnie większość osób siedzi w tej samej pozycji przez wiele godzin, a nawet przy pracy fizycznej niejednokrotnie można napotkać notorycznie powtarzane ruchy.

  Łokieć tenisisty lub cieśni nadgarstka są częstymi urazami, które są spowodowane przez rutynę. Fizjoterapeuta może nauczyć osobę cierpiącą z powodu tych schorzeń kilku prostych ćwiczeń, które nie tylko zniwelują ból, ale także usprawnią działanie kończyn. Specjalista może również pokazać, jak wykonywać powtarzalne zadania w sposób, który zapobiegnie występowaniu przyszłych urazów.