- Aktualności
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Hematologia to dział medycyny wewnętrznej zajmujący się fizjologią, patologią, etiologią, diagnostyką, leczeniem, rokowaniem i profilaktyką zaburzeń krwiopochodnych. Hematolog jest więc specjalistą w dziedzinie hematologii, czyli zajmuje się zarówno badaniami krwi i narządów krwiotwórczych, jak i leczeniem chorób krwi. Dotyczyć to może nowotworów złośliwych, w tym typów hemofilii, białaczek, chłoniaków i anemii sierpowatej.
Obszary specjalistyczne hematologii
Hematolodzy pracują w różnych placówkach, w tym w bankach krwi, laboratoriach patologicznych, szpitalach i prywatnych klinikach. Specjaliści z tej dziedziny medycyny, tacy jak hematopatolodzy, mogą skupić się na konkretnych zagadnieniach z zakresu hematologii (takich jak np. narządy limfatyczne czy szpik kostny) i mogą diagnozować nieprawidłowości w morfologii krwi. Są w stanie leczyć narządy związane z krwią, w tym:
- żyły,
- tętnice,
- serce,
- węzły chłonne,
- śledzionę,
- grasicę,
- tkankę limfatyczną.
W ramach opieki nad pacjentem hematolodzy ściśle współpracują z chirurgami, radioonkologami i innymi specjalistami, aby pomóc chorym zrozumieć ich diagnozę, opracować zindywidualizowane plany leczenia, koordynować aspekty terapii i zapewnić leczenie chirurgiczne, chemioterapeutyczne i immunoterapeutyczne.
Pracę hematologów wspierają technicy laboratoryjni, którzy badają próbki krwi i tkanki krwiotwórcze, dostarczając informacji o nieprawidłowościach i problemach. Hematolog może również specjalizować się w badaniach genetycznych, jeśli skupia się na dziedzicznych chorobach krwi.
Choroby krwi leczone przez hematologa
Hematolodzy leczą choroby i zaburzenia w produkcji, przepływie lub strukturze krwi, takie jak:
- hemofilia, zaburzenia krzepnięcia i idiopatyczna plamica małopłytkowa;
- nowotwory hematologiczne, jak białaczka i chłoniak;
- hemoglobinopatie, jak anemia sierpowata;
- tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa;
- zakrzepica żył głębokich;
- neutropenia.
Hematolog zajmuje się nie tylko diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób krwi, ale także problemami związanymi z układem immunologicznym, hemostatycznym (krzepnięcie krwi) i naczyniowym. Do hematologa warto zgłosić się więc wtedy, gdy podstawowe badania krwi wykazują pewne nieprawidłowości lub gdy pojawia się potrzeba sprawdzenia, czy stan danego pacjenta nie jest związany z zaburzeniami pracy układu krwionośnego.
Badania hematologiczne
Testy hematologiczne pomagają w diagnozowaniu chorób krwi, takich jak anemia i niektóre nowotwory oraz choroby zapalne, a także mogą pomóc w monitorowaniu poziomu utraty krwi (np. po operacji lub wypadku) i infekcji.
Przykładem badania hematologicznego jest pełna morfologia krwi (CBC). Ten test sprawdza:
- liczbę krwinek białych (WBC),
- liczbę krwinek czerwonych (RBC),
- liczbę płytek krwi,
- objętość krwinek czerwonych hematokrytu (HCT),
- stężenie hemoglobiny (Hb),
- różnicową liczbę krwinek białych,
- wskaźniki krwinek czerwonych.
Inne przykłady testów hematologicznych obejmują czas protrombinowy (PT), czas częściowej tromboplastyny (PTT) i międzynarodowy współczynnik znormalizowany (INR).