wizyta u psychologa

    Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa? Istnieje wiele różnych powodów, dla których ludzie decydują się na skorzystanie z terapii. Mogą to być traumy z przeszłości, obecne stresujące przeżycia,  wczesne objawy depresji, chęć zerwania z nałogiem, próba ratowania związku. Niezależnie, co skłoniło do tego, by umówić się na pierwszą wizytę u psychologa, może wzbudzać ona wiele emocji. Jak może ona przebiegać?

    Oczekiwania względem psychologa

    Różni psychologowie mogą koncentrować się na innych sytuacjach lub problemach i stosować wielorakie terapie. Oznacza to, że szukając terapeuty, ważne jest, aby wiedzieć, jakiej pomocy się potrzebuje. Istotne jest również, aby znaleźć specjalistę, z którym można poczuć się komfortowo. Niektórzy wolą psychologów „ze starej szkoły”, inni preferują nowatorskie podejście do terapii. Warto więc przed pierwszą wizytą u jakiekolwiek psychologa poświęcić trochę czasu na research.

    Znalezienie właściwego psychologa jest tak ważne, ponieważ dla każdej osoby rozmowa na osobiste tematy jest trudna. Przed umówieniem się na pierwszą wizytę można zadać specjaliście kilka pytań. Obszary, na których warto się skupić, to:

    • Rodzaj terapii – różni lekarze kształcą się w innych dziedzinach i nie inaczej jest w przypadku psychologów. Specjalista od uzależnień ma plan działania niepodobny do tego, jaki stosuje się w przypadku np. śmierci bliskiej osoby.
    • Ukończone szkolenia – specjaliści od zdrowia psychicznego muszą rozwijać się cały czas. Ta dziedzina nadal jest dość młoda, a z każdym rokiem wiedza o działaniu ludzkiego mózgu zostaje aktualizowana, więc psycholog, który nie uczęszcza na szkolenia, może nie być dobrym specjalistą.
    • Doświadczenie – nie zawsze jest ono wyznacznikiem profesjonalizmu, jednak może dużo powiedzieć o podejściu do terapii i stosowanych metod.
    • Długość i koszt wizyty – dobry terapeuta nie będzie skłonny powiedzieć, jak dużo czasu zajmie cała terapia. Może natomiast określić, ile będą trwać poszczególne sesje, jak często będą się odbywać i ile będą kosztować.

    Czego można się spodziewać na pierwszej sesji terapeutycznej?

    Pierwsza sesja terapeutyczna jest bardzo podobna do spotkania z kimś nowym. Terapeuta będzie miał wiele pytań, na które warto odpowiedzieć zgodnie z prawdą, aby uzyskać najlepsze i odpowiednie leczenie. Większość psychologów niekoniecznie zagłębi się od startu w bardzo trudne kwestie, a raczej będzie próbowała stopniowo poznawać charakter i prawdziwy problem. Pierwsza wizyta przypomina więc bardziej rozmowę niż wywiad, a jej celem jest również określenie, czy obie strony czują się komfortowo.

    Podczas pierwszej sesji terapeuta zazwyczaj będzie chciał zrozumieć, kim jest dana osoba i jakie obawy ma w związku ze zdrowiem psychicznym lub osobistymi problemami. Warto więc ten czas wykorzystać i opowiedzieć o wszystkim, co w danym momencie życia sprawia trudność.

    Zrozumienie lęku związanego z pierwszą wizytą

    Coraz więcej osób decyduje się na wdrożenie terapii do swojego życia, dzięki czemu staje się ona popularniejsza i lepiej opisana. Warto więc pamiętać o tym, że obawa przed pierwszą wizytą jest zupełnie normalna i towarzyszyła każdej osobie, która kiedykolwiek udała się do psychologa. Dobra wiadomość jest taka, że pierwsza sesja przypomina każdą inną konsultację u jakiekolwiek lekarza. Prawie nigdy nie porusza się na niej bardzo delikatnych kwestii (które często przywodzą na terapię), a jedynie omawia objawy, harmonogram leczenia, oczekiwania.