- Badania
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Reumatoidalne zapalenie stawów (potocznie nazywane reumatyzmem) to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która występuje, gdy układ odpornościowy omyłkowo atakuje tkanki swojego ciała. Chociaż kojarzona jest ona gównie ze stawami, to może wpływać też na inne organy. U niektórych osób stan ten może uszkadzać wiele różnych układów organizmu. Niezdiagnozowany i nieleczony reumatyzm może prowadzić do ogromnego bólu oraz niepełnosprawności.
Czym charakteryzuje się reumatoidalne zapalenie stawów?
Reumatoidalne zapalenie stawów wpływa na wyściółkę stawów, powodując bolesny obrzęk, który może ostatecznie doprowadzić do erozji kości i deformacji stawów. W przeciwieństwie do uszkodzeń spowodowanych zużyciem tkanek, które pojawia się wraz z wiekiem lub w konsekwencji nadwyrężającej aktywności fizycznej, zmian wynikających z reumatyzmu nie można cofnąć, dlatego tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie prawidłowego leczenia.
Zapalenie związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów może również uszkadzać inne części ciała. Podczas gdy nowe rodzaje leków radykalnie poprawiły możliwości leczenia, ciężkie reumatoidalne zapalenie stawów może nadal powodować niepełnosprawność fizyczną.
Obszary, które mogą być dotknięte chorobą, obejmują:
- stawy,
- kości,
- skórę,
- oczy,
- płuca,
- serce,
- nerki,
- ślinianki,
- szpik kostny,
- naczynia krwionośne.
Pierwsze objawy reumatyzmu
Oznaki i objawy reumatoidalnego zapalenia stawów mogą w pierwszym stadium obejmować:
- sztywność stawów, która zwykle nasila się rano i po bezczynności;
- zmęczenie, gorączkę i utrata apetytu;
- wrażliwe, ciepłe, opuchnięte stawy.
Wczesne reumatoidalne zapalenie stawów najpierw wpływa na mniejsze stawy – szczególnie tych na palcach dłoni i stóp. W miarę postępu choroby objawy często rozprzestrzenia się na nadgarstki, kolana, kostki, łokcie, biodra i ramiona. W większości przypadków objawy występują w tych samych stawach po obu stronach ciała.
Oznaki i objawy reumatoidalnego zapalenia stawów mogą mieć różne nasilenie, a nawet mogą pojawiać się i znikać. Okresy wzmożonej aktywności choroby, zwane zaostrzeniami, przeplatają się z okresami względnej remisji – kiedy obrzęk i ból zanikają. Z biegiem czasu reumatoidalne zapalenie stawów może powodować deformację stawów i ich przemieszczanie.
Diagnozowanie reumatyzmu
Reumatoidalne zapalenie stawów może być trudne do zdiagnozowania we wczesnych stadiach, ponieważ pierwsze objawy naśladują wiele innych chorób. Nie ma jednego badania krwi ani testów fizycznych, które pozwoliłyby szybko określić reumatyzm.
Podczas badania lekarz sprawdza stawy pod kątem obrzęku, zaczerwienienia i emitowanej temperatury. Może też ocenić refleks i siłę mięśni. Dodatkowo może zlecić wykonanie:
- badań krwi – osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów często mają podwyższoną szybkość sedymentacji erytrocytów lub poziom białka C-reaktywnego, co może wskazywać na obecność procesu zapalnego w organizmie.
- Prześwietlenia – pozwala śledzić postęp reumatoidalnego zapalenia stawów, jednak dopiero w późniejszym etapie rozwoju choroby.