Jakie są najczęstsze choroby skóry Jak je rozpoznać i jak się je leczy

    Oznaki chorób skóry, takie jak wysypki lub przesuszenie, mogą być kłopotliwe i mylące, a w niektórych przypadkach mogą wręcz wywoływać niepokój. Podczas gdy niektóre z tych symptomów są całkowicie nieszkodliwe (ale mimo to irytujące), inne mogą być sygnałami ostrzegawczymi przed poważniejszymi problemami medycznymi. Jak je rozróżnić i kiedy warto udać się do dermatologa?

    Trądzik – nie tylko w okresie dojrzewania

    Trądzik jest najczęściej występującą chorobą skóry w Europie, dotykającą nawet 80% nastolatków i 20-latków. Wbrew powszechnemu przekonaniu trądzik niekoniecznie znika po zakończeniu okresu dojrzewania – nawet 10% dorosłych również cierpi na to schorzenie. Ponadto zmiany hormonalne spowodowane ciążą i innymi stanami mogą powodować zaostrzenie choroby. Trądzik u dorosłych jest trudniejszy do leczenia, dlatego w jego przypadku zawsze warto skonsultować się z dermatologiem.

    Niestety istnieje wiele mitów na temat trądziku, które sugerują, że np. jedzenie czekolady może spowodować rozwój choroby. Trądzik powstaje, ponieważ skóra produkuje zbyt dużo łoju, przez co zapycha kanaliki. Taki tłuszcz wraz z martwym naskórkiem tworzy czop, zwany niezapalnym zaskórnikiem.

    Atopowe zapalenie skóry

    Atopowe zapalenie skóry jest najpowszechniejszym typem egzemy i jest uważane za rodzaj reakcji alergicznej. Naukowcy nie są pewni, jak powstaje ta choroba, jednak w ostatnich latach liczba chorych się zwiększa – aż 15% ludzi doświadcza pewnego stopnia atopowego zapalenia skóry, szczególnie w dzieciństwie.

    Choroba ta bywa niezwykle nieprzyjemna i bolesna, a jej zaniedbanie może prowadzić do rozwoju groźnych dla całego organizmu infekcji. Trudno ją jednak przeoczyć, gdyż charakteryzuje się takimi objawami, jak:

    • wysypka,
    • uczucie poparzonej skory,
    • świąd,
    • rumień,
    • mocno przesuszona skóra.

    Zakażenia bakteryjne skóry

    Bakteryjne infekcje skóry są powszechne i mogą mieć różne nasilenie – od bardzo łagodnych do zagrażających życiu. Ważne jest, aby mieć świadomość tych chorób, ponieważ często mogą się one rozwinąć się przez wiele miesięcy, co powoduje ich ciągłe rozprzestrzenianie. 

    Większość infekcji skóry jest wywoływana przez jedną z dwóch bakterii: Staphylococcus aureus lub formę Streptococcus. I chociaż samo źródło chorób jest ograniczone, to bakterie te mogą powodować szeroki zakres infekcji, do których zalicza się:

    • Liszajec – występuje najczęściej u małych dzieci i jest bardzo zaraźliwy. Początkowo plamy mogą przypominać ospę wietrzną z wypełnionymi ropą ranami.
    • Czyraki – powstają w mieszkach włosowych i najczęściej pękają samoistnie, pozostawiając blizny.
    • Cellulitis – infekcja występująca w głębokich warstwach skóry. Charakteryzuje się puchnięciem i zaczerwienieniem sporych obszarów.
    • Erysipelas (róża) – choroba powierzchownej warstwy skóry, która może być bardzo bolesna. Objawia się szybko następującą – wyraźnie oddzieloną od reszty skóry – strefą, w której zbiera się płyn wysiękowy.

    Choroby skóry mają często podobne objawy i łatwo jest pomylić np. niegroźną wysypkę z pierwszymi objawami czerniaka. Warto więc regularnie się badać i odwiedzać dermatologa za każdym razem, gdy zauważy się na swojej skórze niepokojące zmiany.