problemy z układem krwiotwórczym

    Choroby krwi są jednymi z liczniej pojawiających się schorzeń i szacuje się, że część populacji może nawet nie wiedzieć, że powinna udać się do specjalistów. Łagodne odmiany anemii czy małopłytkowości często nie powodują utrudniających funkcjonowanie objawów, z kolei inne zaburzenia pracy układu krwiotwórczego mogą w dłużej perspektywie okazać się śmiertelne. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań krwi. Jakie choroby mogą one wykryć?

    Choroby wpływające na czerwone krwinki

    1. Anemia

    Osoby z anemią mają małą liczbę czerwonych krwinek. Łagodna anemia często nie powoduje żadnych objawów. Cięższa może potęgować zmęczenie, bladość skóry i duszność podczas wysiłku. Ta odmiana wymaga leczenia i często również zmiany stylu życia.

    • Niedokrwistość z niedoboru żelaza

    Żelazo jest niezbędne organizmowi do wytwarzania czerwonych krwinek. Niski poziom tego minerału może być spowodowany m.in. złą dietą, menstruacją, utratą krwi z przewodu pokarmowego z powodu wrzodów. Leczenie obejmuje przyjmowanie tabletek lub (w ostateczności) transfuzję krwi.

    • Niedokrwistość złośliwa (niedobór witaminy B12)

    Stan, który uniemożliwia organizmowi przyswajanie wystarczającej ilości witaminy B12 w diecie. Może to być spowodowane osłabioną wyściółką żołądka lub schorzeniem autoimmunologicznym. Choroba ta może prowadzić nawet do uszkodzenia nerwów (neuropatia). Wysokie dawki witaminy B12 zapobiegają długotrwałym problemom.

    • Anemia sierpowata

    W anemii sierpowatej czerwone krwinki są lepkie i sztywne. Mogą blokować przepływ krwi. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia może wystąpić silny ból i uszkodzenie narządów.

    Choroby wpływające na białe krwinki

    1. Chłoniak

    Forma nowotworu krwi rozwijająca się w układzie limfatycznym, w którym białe krwinki nadmiernie się mnożą i anormalnie rozprzestrzeniają. Leczenie chemioterapią lub radioterapią często może przedłużyć życie z chłoniakiem, a czasami nawet go wyleczyć.

    • Białaczka

    Kolejna odmiana nowotworu krwi, w której białe krwinki patologicznie namnażają się w szpiku kostnym. Chemioterapia lub przeszczep komórek macierzystych mogą być stosowane w leczeniu białaczki i niejednokrotnie prowadzą do jej wyleczenia.

    • Szpiczak mnogi

    Nowotwór krwi, w którym komórki plazmatyczne namnażają się i uwalniają szkodliwe substancje, które ostatecznie powodują uszkodzenie narządów. Szpiczaka mnogiego nie da się wyleczyć, ale przeszczep komórek macierzystych lub chemioterapia mogą pozwolić na życie z chorobą przez wiele lat.

    • Zespół mielodysplastyczny

    Grupa nowotworów krwi, które wpływają na szpik kostny. Często postępują one bardzo wolno, ale mogą nagle przekształcić się w ciężką białaczkę. Leczenie może obejmować transfuzje krwi, chemioterapię i przeszczep komórek macierzystych.

    Choroby wpływające na płytki krwi

    1. Małopłytkowość

    Choroba, w której zaburzony jest poziom trombocytów we krwi. Liczne stany powodują małopłytkowość (np. nadmierne spożywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków), a większość nie powoduje krwawienia zagrażającego zdrowiu. W ramach małopłytkowości wyróżnia się takie schorzenia, jak:

    • samoistna plamica małopłytkowa,
    • małopłytkowość wywołana heparyną,
    • zakrzepowa plamica małopłytkowa.
    • Nadpłytkowość samoistna (pierwotna nadpłytkowość)

    Organizm wytwarza zbyt wiele płytek krwi z nieznanej przyczyny. Dodatkowo nie działają one prawidłowo, co powoduje nadmierne krzepnięcie, krwawienie lub powstawanie zatorów.

    W razie zaobserwowania u siebie którychkolwiek z powyższych objawów lub po zdiagnozowaniu choroby, warto udać się do hematologa, który opracuje prawidłowy plan leczenia.