- Aktualności
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Koronarografia to procedura, która wykorzystuje obrazowanie rentgenowskie do określenia stanu naczyń krwionośnych serca. Test jest zwykle wykonywany, aby sprawdzić, czy istnieje ograniczenie przepływu krwi, a także pozwala zdiagnozować inne choroby, w tym ryzyko zawałów czy wady zastawkowe. Badanie to jest bezbolesne, a pozwala szybko zareagować na nieprawidłowości w pracy serca.
Kiedy wykonuje się koronarografię?
Lekarz może zalecić wykonanie koronarografii, jeśli pojawi się m.in.:
- ból w klatce piersiowej, szczęce, szyi lub ramieniu, którego nie można wyjaśnić innymi badaniami;
- nowy lub narastający ból w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa);
- nieprawidłowy wynik nieinwazyjnego testu wysiłkowego serca;
- inny problem z naczyniami krwionośnymi;
- uraz klatki piersiowej;
- błędne funkcjonowanie zastawek.
Ponieważ istnieje niewielkie ryzyko powikłań, koronarografia zwykle nie jest stosowana przed wykonaniem nieinwazyjnych badań serca, takich jak elektrokardiogram, echokardiogram lub test wysiłkowy.
Jak się przygotować do koronarografii serca?
Przeważnie koronarografia jest zaplanowaną procedurą, dlatego można się do niej odpowiednio przygotować. To badanie najczęściej odbywa się w szpitalnej pracowni i niekiedy wymogi mogą różnić się w zależności od choroby czy stanu pacjenta. Ogólne wytyczne zakładają, aby:
- do badania podejść na czczo – nie jeść i nie pić przynajmniej 12 godzin przed zabiegiem;
- zabrać ze sobą do szpitala wszystkie przyjmowane leki do w oryginalnych opakowaniach;
- w przypadku cukrzycy zapytać lekarza, czy przed wykonaniem badania należy stosować insulinę lub inne leki doustne;
- poinformować specjalistę o innych wyjątkowych stanach (np. możliwość bycia w ciąży, niedawno ujawniona anemia itd.) – w większości takich sytuacji odradzi on wykonywania koronarografii;
- przygotować się na to, że spędzi się 1-2 doby w szpitalu – wziąć ze sobą osobiste przedmioty, kosmetyki.
Jak przebiega badanie?
Przed rozpoczęciem koronarografii zespół medyczny przejrzy historię medyczną pacjenta, w tym alergie i przyjmowane leki. Może także wykonać fizyczny test i sprawdzić parametry życiowe – ciśnienie krwi i puls. Jeśli nie będzie zastrzeżeń do rozpoczęcia badania, chory zostanie poproszony o skorzystanie z łazienki w celu opróżnienia pęcherza i założenia szpitalnej koszuli. Dodatkowo będzie musiał ściągnąć soczewki kontaktowe, okulary, biżuterię czy spinki do włosów.
Podczas zabiegu pacjent leży na plecach na stole rentgenowskim. Maszyna i aparaty będą poruszać się w okolicy głowy oraz klatki piersiowej, aby robić zdjęcia pod różnymi kątami. W pachwinę lub ramię włożona zostaje elastyczna rurka (cewnik), przez którą podaje się barwnik. Obszar jest myty i dezynfekowany, a następnie znieczulany wstrzyknięciem środka, który działa miejscowo. W zależności od stanu pacjenta całe badanie może trwać od 30 minut do godziny. Niekiedy stosuje się lekkie leki przeciwbólowe lub uspokajacie, jednak nie jest to konieczne, ponieważ przeważnie koronarografia nie powoduje dyskomfortu.