- Aktualności
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Miażdżyca to choroba, która pojawia się, gdy wewnątrz tętnic gromadzi się masa składająca się z tłuszczu, cholesterolu, wapnia i innych substancji. Naczynia krwionośne się wtedy twarde i zwężone, co ogranicza przepływ krwi i prowadzi do zakrzepów, zawału serca lub udaru mózgu. Miażdżyca może rozpocząć się w każdym okresie życia, jednak najbardziej narażone są na nie osoby starsze lub prowadzące nieodpowiedni styl życia.
Dlaczego warto kontrolować stan tętnic?
Nieleczona miażdżyca może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i nagłych wypadków medycznych, takich jak:
- zakrzepy,
- choroba tętnic szyjnych,
- przewlekła choroba nerek,
- choroba wieńcowa,
- zawał serca,
- chorobę tętnic obwodowych,
- udar mózgu,
- nagła śmierć.
Jak objawia się miażdżyca?
Miażdżyca zwykle nie powoduje początkowo widocznych symptomów, dopóki dopływ krwi do konkretnego narządu nie zostanie zmniejszony. W pierwszych miesiącach (a nawet latach) chory może odczuwać jedynie zwiększone zmęczenie, spadek kondycji, podwyższone ciśnienie, ale takie stany towarzyszą wielu dolegliwościom. Bezwzględnie należy przeprowadzić badania, gdy pojawią się objawy dotyczące danych organów:
- Serca
Objawy obejmują ból w klatce piersiowej i duszność, kołatanie serca, pocenie się, nudności, zawroty głowy lub uczucie pustki.
- Mózgu
Kiedy miażdżyca zwęża tętnice mózgowe, może powodować:
- zawroty głowy lub dezorientację;
- osłabienie lub paraliż po jednej stronie ciała;
- nagłe, silne drętwienie dowolnej części ciała;
- zaburzenia widzenia, w tym nagłą utratę wzroku;
- trudności w chodzeniu, w tym zataczanie się;
- problemy z koordynacją ruchu ramion i rąk;
- niewyraźną mowę lub niemożność mówienia.
Jeśli objawy całkowicie znikną w ciągu godziny lub nieco dłużej, epizod nazywa się przejściowym atakiem niedokrwiennym. Kiedy miażdżyca całkowicie blokuje tętnice mózgowe lub powyższe objawy utrzymują się dłużej, jest to ogólnie nazywane udarem.
- Brzucha
Przy zwężeniu tętnic jelitowych może wystąpić tępy lub skurczowy ból w środku brzucha, zwykle rozpoczynający się 15 do 30 minut po posiłku. Całkowite zablokowanie takiej tętnicy często powoduje silny ból brzucha, czasami z wymiotami i krwawym stolcem.
- Nóg
Miażdżyca może powodować skurcze mięśni nóg, szczególnie podczas ćwiczeń. Jeśli zwężenie jest poważne, może wystąpić ból w spoczynku, znaczne oziębienie stóp, blada lub niebieskawa skóra i wypadanie włosów na nogach.
Grupy zwiększonego ryzyka
Każdy może mieć miażdżycę, ale niektórzy ludzie mają większą szansę na jej rozwój. Osoby z grup ryzyka powinny przynajmniej raz w roku wykonywać rutynowe badania, by wykluczyć rozwój miażdżycy. Czynniki ryzyka obejmują:
- cukrzycę,
- rodzinną historię przedwczesnej choroby sercowo-naczyniowej,
- nadciśnienie,
- wysoki poziom cholesterolu,
- brak aktywności fizycznej,
- męską płeć,
- otyłość,
- starszy wiek (u mężczyzn 45 lat, u kobiet 55 lat),
- palenie i picie alkoholu,
- niezdrową dietę bogatą w tłuszcze nasycone i trans, cholesterol, sód (sól) i cukier.