- Aktualności
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Serce jest niewątpliwie jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Nawet najmniejszy wysiłek, choroba czy zmęczenie odbija się na zwiększeniu lub zmniejszeniu częstotliwości akcji serca. Narząd ten – pomimo swojej ciągłej pracy – jest dość wrażliwy i trzeba stale o niego dbać. Istnieją pewne symptomy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, by móc w porę zadbać o zdrowie serca.
Zmniejszone tętno
Zwykle wolne tętno (poniżej 60 uderzeń na minutę) lub bradykardia są sygnałem problemów w układzie elektrycznym serca. Ten jest zakłócony, gdy naturalny rozrusznik nie jest w odpowiednim stanie z powodu choroby, uszkodzenia lub wady wrodzonej. Wraz ze spadkiem tętna zmniejsza się również ilość krwi pompowanej przez serce. To dodatkowo przyczynia się do takich objawów, jak:
- krótkie, nieregularne oddechy,
- zawroty głowy,
- osłabienie,
- trudności z zasypianiem,
- niskie ciśnienie krwi.
Przy pojawieniu się powyższych oznak, należy umówić się na wizytę do kariologa. Specjalista przeprowadzi badania i przypisze odpowiednie medykamenty, które przywrócą odpowiednie tętno.
Intensywny ból w klatce piersiowej
Przyczyn bólu w klatce piersiowej jest wiele, co utrudnia ustalenie jego rzeczywistego podłoża. Jednym z najpoważniejszych może być choroba układu krążenia. Ból występuje, gdy mięśnie serca nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu potrzebnego do normalnego funkcjonowania. Ból może dominować w klatce piersiowej i promieniować do gardła czy łopatek i barków, przez co jeszcze trudniej ustalić jego źródło.
Ostry ból w klatce piersiowej obserwuje się również w przypadku zablokowania tętnicy serca. Taki stan jest ogromnym zagrożeniem, które może ostatecznie doprowadzić do zawału serca.
Warto jednak pamiętać o tym, że chwilowy ból w okolicy serca może nie mieć związku z układem krążenia. Jeśli wcześniej nie miało się problemów z jego funkcjonowaniem, to taki ból może być objawem choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej, zapalenia pęcherzyka żółciowego lub w ataku kamicy żółciowej.
Bezdech senny
Kiedy oddech osoby śpiącej nagle przyspiesza, a następnie zatrzymuje się na kilka sekund (oddychanie nieregularne), nazywa się to bezdechem sennym. Tego objawu nie należy pozostawiać bez zdiagnozowania, ponieważ zawsze jest on wynikiem problemów zdrowotnych. Opóźnienie leczenia tego zaburzenia zwiększa szanse na eskalację zaburzeń pracy serca.
Konieczne jest wykrycie bezdechu sennego (pomóc w tym mogą specjalne aplikacje, urządzenia czy badania w ośrodkach kontroli snu), ponieważ często jest to również objaw poważnych problemów laryngologicznych.
Inne objawy chorób serca
Zimne poty są jednymi z powszechniejszych symptomów zaburzeń pracy serca. Wraz z innymi objawami, takimi jak ostry ból w klatce piersiowej sięgający ramienia i zawrotami głowy są sygnałami potencjalnego zawału serca.
Do innych sygnałów, które sugerują konieczność udania się do kardiologa, zalicza się:
- niezwykle głośne chrapanie,
- ciągły stan zmęczenia,
- często pojawiający się ból rozprzestrzeniający się od klatki piersiowej,
- nagły spadek kondycji fizycznej.