Otyłość i zaburzenia odżywiania
 • Ćwiczenia
 • Wpis dodał PolskieZnaki
 • 13 sierpnia, 2022
 • 0

Zaburzenia odżywiania są uznawane za problem cywilizacyjny, a ilość osób cierpiących na ich różne warianty z każdym rokiem rośnie. Związane jest to z dostępnym do przetworzonej i małowartościowej żywności, a także ze zmianami stylu życia i warunkami pracy. Odpowiednia wiedza na temat  zdrowego odżywiania i umiejętne jej przekazywanie są domeną dietetyków. Kiedy warto się do nich udać, przy jakich schorzeniach mogą pomóc i jak wygląda wizyta u dietetyka?

Przy jakich chorobach warto udać się do dietetyka?

Dietetycy wspierają ludzi w poprawie ich zdrowia, udzielając fachowych porad żywieniowych i dietetycznych. Dietetyk może pomóc w radzeniu sobie ze schorzeniami, takimi jak:

 • cukrzyca,
 • zaburzenia odżywiania,
 • choroba serca,
 • niedożywienie,
 • choroby przewodu pokarmowego,
 • otyłość,
 • alergie i nietolerancje pokarmowe,
 • choroby nerek.

Kim jest dietetyk?

Dietetykiem może zostać osoba, która skończyła studia, kurs lub szkołę policealną z tego kierunku. Dietetycy rozumieją, jak odżywianie wpływa na organizm i stosują tę wiedzę podczas leczenia. Korzystając z najnowszych informacji naukowych, dietetycy współpracują z pacjentem i lekarzami w celu opracowania indywidualnego planu, który spełni potrzeby i wspomoże leczenie.

Dietetycy mogą pracować w różnych miejscach, w tym w szpitalach i domach opieki, gdzie edukują pacjentów i członków rodzin w zakresie prawidłowego odżywiania. Współpracują z nimi, aby upewnić się, że diety odpowiadają indywidualnym potrzebom – np. dostosowują menu dla osób powracających do zdrowia po chorobie, operacji lub ze schorzeniami.

Często dietetycy prowadzą prywatną praktykę i doradztwo. Tworzą programy i seminaria z zakresu edukacji zdrowotnej i żywieniowej. Mogą również dostarczać mediom informacje na temat odżywiania i zdrowia.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Wstępna konsultacja u dietetyka może trwać około 60 do 90 minut. Specjalista zadaje szczegółowe pytania dotyczące aktualnej diety, nawyków, ćwiczeń, ogólnego stanu zdrowia i stylu życia. Te pytania pozwalają dostosować indywidualny plan żywieniowy.

W sytuacji, w której pacjent z powodu zaburzeń odżywiania lub innej choroby został skierowany przez lekarza do dietetyka, obaj ci specjaliści współpracują z sobą w celu utworzenia optymalnego jadłospisu. Mogą przejrzeć wyniki badań krwi i innych testów, aby opracować nie tylko odpowiedni plan żywieniowy, ale także zestaw ćwiczeń czy priorytety w zmianie nawyków.

Wizyty kontrolne zwykle trwają od 30 do 45 minut. Pozwalają dietetykowi śledź postępy, ulepszać i dostosowywać plan żywieniowy. Głównym celem dietetyka jest przekazanie wiedzy i umiejętności pacjentowi, dzięki którym będzie on w stanie dokonywać najlepszych wyborów żywieniowych i dbać o swoje zdrowie.

Warto pamiętać o tym, że dietetyk jest w stanie pomóc też w schorzeniach, które nie są bezpośrednio związane z zaburzeniami odżywiania. Może być świetnym wsparciem dla pacjentów, którzy muszą zmienić swoje nawyki żywieniowe z powodu np. chorób układu krążenia lub rehabilitacji. W takich sytuacjach dietetyk jest w stanie wskazać najważniejsze produkty i skonstruować bezpieczny jadłospis, na którym pacjent będzie mógł bazować, tworząc własne dania.   

Dodaj komentarz

Państwa adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *