- Aktualności
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Płaskostopie to schorzenie, w którym łuk stopy nie jest odpowiednio uformowany. Niektórzy twierdzą, że jest to problem kosmetyczny, jednak w rzeczywistości stan jest o wiele bardziej poważny, niż można by przypuszczać. Chociaż nie wszyscy odczuwają bolesne objawy przy płaskostopiu, to lista powikłań towarzysząca temu zaburzeniu jest całkiem spora, dlatego nie powinno się go bagatelizować. Kiedy należy skorzystać z korekcji wad postawy i dlaczego warto to zrobić?
Objawy płaskostopia
Płaskostopie jest widoczne i niekiedy nie towarzyszą mu żadne inne objawy. Jednak najczęściej stan ten sprawia, że stopy łatwo się męczą i stają się bolesne, głównie w okolicy łuku, kostki i pięty. Dodatkowo pojawia się obrzęk po wewnętrznej stronie stopy oraz ból pleców i nóg. Osoby z płaskostopiem mają trudność lub zupełnie nie są w stanie stanąć na palcach.
Istnieje wiele typowych problemów ze stopami, które mogą mieć swoje korzenie w płaskostopiu. Przeważnie stan ten powoduje, że bolą także nogi, kolana, biodra i plecy. Skutki płaskich stóp mogą odbijać się echem w układzie mięśniowo-szkieletowym, przez co można odczuwać dyskomfort podczas biegania, chodzenia czy nawet siedzenia.
Płaskostopie może również powodować spadek samopoczucia i zanik motywacji do wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Może to mieć negatywne konsekwencje w wielu dziedzinach, w szczególności w ogólnym stanie zdrowia.
Jak powstaje płaskostopie?
W normalnej stopie ścięgna stopy i podudzia współpracują ze sobą, tworząc łuk. Proces ten może nigdy nie nastąpić lub zostać przerwany, co powoduje powstawanie płaskostopia.
Dzieci rodzą się z płaskimi stopami, a budowa kończyn zmienia się, gdy maluchy zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki. To właśnie chodzenie wymusza na ścięgnach i mięśniach podciągnięcie łuku na stopie. Przeważnie rozwija się on samoistnie przez całe dzieciństwo i w wieku dorosłym przestaje się kształtować. Jednak nie zawsze tak się dzieje i wtedy należy wziąć udział w zajęciach korygujących wady postawy, na których wykonuje się ćwiczenia stymulujące rozwój łuku.
Płaskostopie nabyte
Płaskostopie nabyte przez osobę dorosłą pojawia się, gdy ścięgno ulega zapaleniu, rozciągnięciu, zerwaniu w wyniku urazu lub przeciążenia. Stan ten jest bardzo bolesny, ponieważ tkanki miękkie w pobliżu ścięgna są również uszkodzone i podrażnione. Ostatecznie ścięgno nie może już zapewniać wsparcia wymaganego dla łuku, a stopa powoli staje się płaska. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnej niepełnosprawności i przewlekłego bólu.
Przyczyną płaskostopia nabytego może być:
- uszkodzenie ścięgien podtrzymujących łuk;
- zapalenie tylnego ścięgna piszczelowego;
- uraz obejmujący złamania kości stopy;
- reumatyzm;
- starzenie się;
- ciąża;
- uszkodzenie nerwów;
- otyłość.
Leczenie deformacji płaskostopia
Leczenie zalecane przez pediatrę zależy od dolegliwości i bólu, którego się doświadcza. Najczęściej zalecane są niestandardowe wkładki do butów (ortezy) i udział w zajęciach korygujących wady postawy. Wykonuje się na nich ćwiczenia rozciągające w celu rozluźnienia i wzmocnienia podtrzymujących ścięgien. W przypadku zaawansowanego płaskostopia rehabilitacja niekiedy nie przynosi rezultatów i wtedy konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji.