- Aktualności
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Choroby układu oddechowego często mają podobne objawy, przypominają wiele innych schorzeń. Chroniczny kaszel, świszczący oddech lub problemy z wzięciem głębokiego wdechu są jednak najczęstszymi symptomami, które sugerują, że czas udać się do pulmonologa. Ten specjalista jest ekspertem w diagnozowaniu i leczeniu chorób związanych z układem oddechowym. Jest to ważne, zwłaszcza gdy stan może wymagać długoterminowego leczenia.
Kim jest pulmonolog?
Pulmonolog to lekarz, który specjalizuje się w chorobach płuc. Zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i monitorowaniem postępów terapii. Dodatkowo może wydać skierowanie do innych lekarzy, których dziedziny związane są z układem oddechowym (np. do kardiologa lub laryngologa).
Warto pamiętać o tym, że oprócz płuc układ oddechowy obejmuje nos, gardło, tchawicę, drogi oddechowe, okalające mięśnie i naczynia krwionośne. Niezależnie od tego, która z tych części dotknięta jest chorobą, można zgłosić się do pulmonologa.
Jakie schorzenia leczą pulmonolodzy?
Pulmonolodzy leczą schorzenia układu oddechowego, zwłaszcza płuc. Te choroby mogą być spowodowane stanami zapalnymi, przerostem tkanek i infekcjami. Wiele z nich może wymagać długoterminowych, a nawet dożywotnich planów leczenia. Pulmonolog musi więc współpracować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a często również z wieloma innymi specjalistami.
Niektóre choroby leczone przez pulmonologów to:
- astma,
- zapalenie oskrzeli,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- zwłóknienie torbielowate,
- rozedma,
- rak płuc,
- bezdech senny,
- gruźlica.
Pulmonolog może również leczyć choroby płuc związane z wykonywanym zawodem, takie jak:
- azbestoza,
- beryloza,
- krzemica.
Kiedy należy udać się do pulmonologa?
Skierować do pulmonologa może lekarz rodzinny, który na podstawie własnych obserwacji może stwierdzić, że objawy chorego nie są związane np. z grypą. Niektóre z tych oznak mogą obejmować:
- kaszel, który nie ustępuje z czasem,
- duszność,
- ból lub ucisk w klatce piersiowej,
- świszczący oddech,
- głośne chrapanie (i inne problemy ze snem),
- zawroty głowy.
Warto pamiętać o tym, by zgłosić się do lekarza zawsze wtedy, gdy z oddechem staje się coś niepokojącego (np. pojawia się niemożność wzięcia głębokiego oddechu przy konkretnym ułożeniu ciała lub znacząco obniżyła się kondycja podczas ćwiczeń fizycznych). Dodatkowo osoby palące i pracujące w nieprzychylnym dla płuc środowisku powinny dokonywać rutynowych kontroli u pulmonologa.
Jak wygląda wizyta u pulmonologa?
Podczas pierwszych wizyt pulmonolog będzie starł się zdiagnozować chorobę i przyczynę jej powstania. Z tych powodów konieczne będzie przeprowadzenie badań, do których zalicza się:
- analizę krwi,
- testy obrazowe, takie jak prześwietlenie klatki piersiowej lub tomografię komputerową,
- testy czynnościowe płuc,
- spirometrię,
- bronchoskopię.
Na ich podstawie lekarz wdroży odpowiednie leczenie, najczęściej bazujące na przyjmowaniu określonych specyfików. Niekiedy konieczne będzie także wprowadzenie modyfikacji w stylu życia (rzucenie palenia, zmiana miejsca pracy) lub udział w specjalnych terapiach (np. w uzdrowiskach). Po pewnym czasie lekarz poprosi o powtórzenie badań w celu monitorowania postępów leczenia.