Rehabilitacja po zawale daje szansę na to, by po tym traumatycznym przeżyciu wrócić do pełni sił. 
  • 0

Rehabilitacja kardiologiczna jest ważną częścią powrotu do zdrowia po zawale. Niekiedy jest konieczna do tego, by nie dopuścić do kolejnego, być może poważniejszego ataku. Składa się ona z wielu etapów, dzięki czemu pozwala nie tylko na wzmocnienie samego serca, ale i na wykształcenie nawyków poprawiających ogólne samopoczucie. Rehabilitacja po zawale daje szansę na to, by po tym traumatycznym przeżyciu wrócić do pełni sił. 

Czym jest rehabilitacja kardiologiczna?

Rehabilitacja kardiologiczna to ważny program dla każdego, kto przeszedł zawał serca, zmaga się z niewydolnością tego organu lub boryka się z innymi problemami z tym narządem, które wymagały zabiegu chirurgicznego czy długotrwałej opieki medycznej.

Warto pamiętać o tym, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku rehabilitacji w tradycyjnym ujęciu, ta kardiologiczna to również  kompleksowy program, który obejmuje:

  • aktywność fizyczną,
  • edukację na temat zdrowego trybu życia, w tym prawidłowego odżywiania, przyjmowania leków zgodnie z zaleceniami i rezygnacji z używek,
  • poradnictwo mające na celu znalezienie sposobów na złagodzenie stresu i poprawę zdrowia psychicznego.

Podczas rehabilitacji po zawale pacjent otoczony jest opieką zarówno kardiologów, jak i dietetyków, psychologów, specjalistów od ćwiczeń fizycznych i fizjoterapeutów.

Co daje rehabilitacja kardiologiczna?

Rehabilitacja po zawale może przynieść wiele korzyści zdrowotnych zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej, w tym:

  • wzmocnienie serca i ciała;
  • łagodzenie objawów problemów z sercem, takich jak ból w klatce piersiowej;
  • budowanie zdrowszych nawyków, takich jak większa aktywność fizyczna, rzucenie palenia i stosowanie zbilansowanej diety;
  • zmniejszenie stresu i naukę sposobów na jego obniżanie;
  • poprawę zdrowia psychicznego – ludzie są bardziej narażeni na depresję po zawale serca, miewają także problemy z koncentracją i pamięcią;
  • zwiększenie energii i siły, co umożliwia ponowne wykonywanie codzienne czynności, takich jak noszenie zakupów i wchodzenie po schodach;
  • zwiększenie prawdopodobieństwa przyjmowania przepisanych leków, które pomagają obniżyć ryzyko przyszłych problemów z sercem;
  • zapobieganie przyszłym schorzeniom i śmierci z powodu chorób serca.

Ważne! Badania wykazały, że rehabilitacja kardiologiczna zmniejsza ryzyko śmierci w ciągu 5 lat po zawale serca lub operacji pomostowania aortalno-wieńcowego o około 35%.

Gdzie można skorzystać z rehabilitacji kardiologicznej?

Niektóre programy są realizowane w szpitalu lub ośrodku rehabilitacyjnym, a inne można kontynuować już w domu. Rehabilitacja kardiologiczna może rozpocząć się jeszcze w szpitalu lub zaraz po jego opuszczeniu, jak również kilka miesięcy po zawale.

Programy rehabilitacji kardiologicznej w oddziałach zwykle trwają około 2 miesięcy, jednak w przypadku poważnych problemów mogą być przedłużone nawet do 8 miesięcy. Ważne jest również to, czy pacjent wykazuje motywację do tego, by przenieść nawyki zdobyte podczas rehabilitacji do swojego codziennego życia. Jeśli tak jest, to możliwe jest przyspieszenie programu. Warto pamiętać o tym, że NFZ finansuje jedynie 24 osobodni.

Dodaj komentarz

Państwa adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *