- Aktualności
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Statystycznie około 12% ludzi doświadczy w swoim życiu jakiejś formy problemów z tarczycą. Organ ten odpowiada za imponującą ilość procesów zachodzących w organizmie, a jego wyleczenie jest kluczem do tego, by kompleksowo zadbać o swoje zdrowie. Znajomość wczesnych objawów chorób tarczycy może przyczynić się do szybkiego wdrożenia skutecznych terapii.
Najczęstsze choroby tarczycy
Tarczyca produkuje hormony odpowiedzialne za koordynację energii, wzrostu i metabolizmu w całym organizmie. Kiedy ich poziomy są niewłaściwe, może rozwinąć się:
- Niedoczynność tarczycy
Występuje, gdy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów. Może to spowodować przyrost masy ciała i brak energii.
- Nadczynność tarczycy
Pojawia się, gdy tarczyca wytwarza się zbyt dużo hormonów, co może skutkować utratą wagi, nadpobudliwością, bezsennością.
Aby uniknąć tych problemów, ważne jest, aby uważnie obserwować zmiany w organizmie, które mogą wpływać na tarczycę i produkcję hormonów. Jeśli pojawią się oznaki lub objawy, które są typowe dla stanów chorobowych tego organu, koniecznie trzeba udać się do endokrynologa, by ten zlecił odpowiednie badania krwi oraz wykonał USG.
5 oznak problemów z tarczycą
- Wysokie tętno
Kiedy tarczyca pracuje zbyt ciężko i produkuje za dużo hormonów, ciśnienie krwi może wzrosnąć, co prowadzi do podwyższonego tętna. Przeważnie towarzyszy temu uczucie wyczerpania, a zwykłe czynności – takie jak np. wejście po schodach – zaczynają powodować zadyszkę. Pojawia się również zmęczenie, które nie mija po wielogodzinnym śnie.
- Niepokój i lęk
Wiele osób cierpiących na nadczynność tarczycy zmaga się z uczuciem niepokoju. Na wczesnym etapie choroby często prowadzi to do problemów z kontrolowaniem wybuchów emocji, jednak w późniejszym może przerodzić się w notoryczny, nieuzasadniony lęk (niekiedy pojawiają się nawet omamy słuchowe i halucynacje).
- Nagły przyrost lub utrata wagi
Jednym z wczesnych objawów problemów z tarczycą jest przyrost lub utrata masy ciała. Kiedy nie ma się energii do normalnego funkcjonowania, nie jest się w stanie spalić kalorii potrzebnych do utrzymania zdrowej wagi. Z kolei jeśli metabolizm będzie działał zbyt szybko, to spowoduje to szybkie chudnięcie, które na początku może wydawać się pożądaną zmianą. Jeśli jednak traci się na wadze bez wyraźnego powodu, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do endokrynologa.
- Wypadanie włosów
Jest to jeden z objawów, który pojawia się na samym początku i jest dość łatwy do odnotowania. W przeciwieństwie do wysokiego ciśnienia czy uczucia niepokoju, zbyt duża ilość wypadających włosów jest widoczna od razu. Jeśli po kąpieli na dnie wanny lub brodzika pojawiają się grube pasma włosów, kosmyki widoczne są na poduszce, a przy czesaniu zawsze zbiera się ich pora ilość na szczotce, to jasny sygnał, że trzeba udać się do lekarza.
- Zmiany w cyklu miesiączkowym lub w sprawności seksualnej
Zmiany hormonalne są ściśle związane z funkcjami seksualnymi. Jeśli okres staje się nieregularny, dłuższy, bardziej bolesny niż wcześniej lub jeśli doświadcza się silniejszych objawów emocjonalnych związanych z PMS, przyczyną może być choroba tarczycy.
Oznaki problemów z tarczycą są dotkliwe i często utrudniają normalne funkcjonowanie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że jeśli szybko wykona się ważne badania u endokrynologa, to wystarczy tylko kilka miesięcy (a niekiedy nawet i tygodni) leczenia, by samopoczucie wróciło do normy.