- Diagnostyka
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Ultrasonografia dopplerowska to potężna technika obrazowania stosowana do sprawdzenia przepływu krwi przez różne naczynia. Tą nieinwazyjną metodą można ocenić stan tętnicy i zdiagnozować ewentualną niedrożność lub zwężenie. Jest często używany w połączeniu z innymi metodami diagnostycznymi, takimi jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
Jak działa USG Doppler?
Ultrasonografia dopplerowska to medyczna technika obrazowania stosowana do pomiaru przepływu krwi, jej prędkości i kierunku w naczyniach, takich jak tętnice i żyły. Technologia ta opiera się na efekcie Dopplera, czyli zjawisku, w którym fale dźwiękowe odbijają się od poruszających się obiektów.
Stosując USG Dopplera w medycynie, przetwornik ultradźwiękowy emituje fale dźwiękowe do tkanek lub naczyń krwionośnych w ciele. Kiedy fale te napotykają poruszające się cząstki, takie jak czerwone krwinki, są rozpraszane i odbijane z powrotem w kierunku przetwornika ze zmianą częstotliwości spowodowaną efektem Dopplera. Tę zmianę można następnie wykorzystać do obliczenia prędkości przepływu krwi.
Zazwyczaj USG Dopplera będzie wykonywane przez radiologa interwencyjnego lub kardiologa. Mają oni specjalistyczną wiedzę w zakresie interpretacji obrazów uzyskanych podczas badania ultrasonograficznego. Inni lekarze mogą również wykonywać USG Dopplera w zależności od ich specjalizacji lub dodatkowych szkoleń. Mogą to być położnicy, ginekolodzy i lekarze pierwszego kontaktu.
Przy jakich schorzeniach wykonuje się obrazowanie naczyń krwionośnych?
Za pomocą ultrasonografii dopplerowskiej można zdiagnozować takie stany jak choroba naczyniowa nerek czy zakrzepica żylna. Może również ujawnić informacje o wielkości i kształcie narządów, a także nieprawidłowości w częstości akcji serca lub jego rytmie. Oprócz tych problemów sercowo-naczyniowych USG Dopplera może być w stanie wykryć niektóre typy guzów lub inne nieprawidłowości strukturalne w ciele.
Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci powinni otrzymywać skierowania na ultrasonografię dopplerowską, gdy doświadczają objawów zgodnych z problemami naczyniowymi lub jeśli ich lekarz podejrzewa schorzenie związane z krążeniem. Na przykład, jeśli pacjent ma opuchnięte nogi i kostki, może zostać skierowany na USG Dopplera w celu oceny żył i ustalenia przyczyny obrzęku. Dodatkowo kobiety w ciąży często korzystają z okresowych badań ultrasonograficznych dopplerowskich w celu monitorowania tętna płodu.
Jak przygotować się do badania?
Ważne jest, aby pacjenci mieli odpowiednią ilość czasu na przygotowanie – obejmuje to dostarczanie szczegółowych informacji na temat ich historii medycznej i aktualnie przyjmowanych leków. Warto do placówki przyjść w wygodnej odzieży, która łatwo eksponuje obszar zainteresowania podczas obrazowania.
Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać jedzenia i picia przez co najmniej cztery godziny przed USG dopplerowskim. Ten okres daje układowi trawiennemu czas na przemieszczenie pokarmu i płynów przez ciało, aby nie zakłócały one zdjęć wykonanych podczas skanowania. Post zmniejsza również aktywność jelit, która może powodować zakłócenia w obrazach. Lekarz może dostarczyć bardziej szczegółową listę instrukcji na podstawie indywidualnego przypadku.