- Aktualności
-
Wpis dodał PolskieZnaki
Hormony to związki chemiczne w organizmie, które decydują o tym, jak działają inne części ciała. W przypadku dzieci i nastolatków determinują one wzrost, dojrzewanie i funkcje metaboliczne. Gdy pojawiają się zaburzenia hormonalne, mogą przyczynić się one do poważnych problemów zdrowotnych i rozwijania groźnych schorzeń, takich jak np. cukrzyca. Warto więc rozpoznawać, które ze zmian u dziecka są naturalnymi procesami, a które wymagają konsultacji lekarskiej.
Czym zajmuje się endokrynolog dziecięcy?
Zaburzenia hormonalne są stanami, które mogą trwać całe życie. Endokrynolodzy dziecięcy są szkoleni w taki sposób, aby zajmować się tymi schorzeniami na wszystkich etapach dzieciństwa – od niemowlęctwa po okres nastoletni.
Endokrynolog dziecięcy leczy zaburzenia hormonalne u dzieci i nastolatków, jednak istnieje wiele schorzeń, które mieszczą się w tej szerokiej specjalności. Niektóre z bardziej powszechnych to:
- cukrzyca,
- zaburzenia nadnerczy,
- otyłość i nadwaga,
- choroby kości,
- zaburzenia rozwoju płciowego,
- zaburzenia przysadki,
- choroby tarczycy,
- zaburzenia wzrostu,
- problemy z układem rozrodczym i dojrzewaniem,
- nowotwory gruczołów dokrewnych.
Powody, dla których warto odwiedzić endokrynologa dziecięcego
Jeśli pediatra czy lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa lub zdiagnozuje niewłaściwy stan związany z wytwarzaniem hormonów lub gruczołów, może skierować dziecko do endokrynologa dziecięcego. Dołączenie takiego specjalisty do zespołu opieki zdrowotnej nastolatka zapewni mu najlepszą możliwą opiekę.
Zaburzenia hormonalne są w stanie negatywnie wpływać na wiele narządów jednocześnie, dlatego często bywają mylone z innymi schorzeniami. W przypadku dzieci ogromne znaczenie ma szybkie zdiagnozowanie problemów z hormonami, ponieważ w przeciwnym razie mogą one rzutować na przyszłe zdrowie i mieć konsekwencje w dorosłym życiu.
Czego można się spodziewać podczas wizyty u endokrynologa?
Pierwsza wizyta u endokrynologa ma głównie na celu uzyskanie i zebranie informacji o stanie dziecka. Lekarz przejrzy historię medyczną i zada ważne pytania dotyczące chorób rodzinnych oraz nietypowych objawów, jakie budzą niepokój rodzica. Dziecko może przejść w tym czasie również niektóre niezbędne testy diagnostyczne, takie jak badanie krwi i prześwietlenie.
Po ustaleniu diagnozy lekarz omówi możliwe sposoby leczenia. Jeśli dziecko wymaga operacji lub wizyty u innego specjalisty, endokrynolog wystawi potrzebne skierowanie. Dziecko może zostać też od razu poddane leczeniu, które obejmuje m.in.:
- leki – suplementacja witaminami, terapia hormonalna, leki na cukrzycę, chemioterapia przeciwnowotworowa;
- poradnictwo – omawianie zmian zachowań i stylu życia pacjentów;
- ćwiczenia – harmonogramy treningowe zwiększające kondycję;
- dieta – plany żywieniowe lub specjalne leki i terapie ukierunkowane na kontrolowanie wagi;
- skierowanie na operację – usuwanie gruczołów dokrewnych (całkowite lub częściowe) lub guzów;
- badania kontrolne – cykliczne spotkania, na których ocenia się postępy wdrożonego leczenia.