skleroterapia

  Skleroterapia to nieinwazyjna procedura medyczna stosowana w leczeniu żylaków i popękanych naczynek. Polega ona na wprowadzeniu do konkretnych naczyń krwionośnych specjalnego preparatu, który powoduje ich włóknienie, a następnie wchłonięcie. Skleroterapia stosowana jest od dziesięcioleci i nadal uważana jest za najlepszą metodę leczenia teleangiektazji i niewielkich żylaków. Dlaczego jest tak skuteczna i kiedy można z niej skorzystać?

  Powstawanie żylaków

  Żyły zwracają odtlenioną krew do serca, a te umieszczone w nogach muszą ją transportować w górę, przez całą drogę walcząc z grawitacją. Mięśnie i tkanki otaczające naczynia krwionośne pomagają w tym procesie, jednak z wiekiem stają się one słabsze i mniej wydajne. To powoduje, że żyły wiotczeją, wydłużają i tworzą się żylaki. Dodatkowo ta kombinacja sprawia, że organizm tworzy dodatkowe naczynka blisko skóry – tak tworzą się tzw. pajączki.

  Niektórzy ludzie są bardziej narażeni na rozwój pajączków i żylaków. Oto kilka czynników ryzyka:

  • ciąża — rozwój płodu i zwiększony przepływ krwi mogą prowadzić do powstawania pajączków;
  • genetyka — u około 90% osób z żylakami pojawiają się one w historii rodzinnej;
  • płeć — z uwagi na budowę tkanki tłuszczowej u kobiet częściej występują żylaki;
  • starzenie się — zastawki słabną wraz z wiekiem, podobnie jak ściany żył, a mięśnie nóg nie zapewniają takiej samej kompresji, aby pomóc w przepływie krwi;
  • otyłość — nadprogramowa masa ciała może powodować zaburzenia w przepływie krwi;
  • długotrwałe siedzenie lub stanie — utrzymywanie tej samej pozycji przez dłuższy czas zmusza żyły do ​​ciężkiej, nienaturalnej dla nich pracy;
  • hormony — zmiany poziomu estrogenu mogą osłabiać zastawki w żyłach nóg.

  Dlaczego warto wykonać skleroterapię?

  Żylaki i pajączki uważane są niekiedy za defekt wizualny, jednak w rzeczywistości są one objawem choroby i mogą powodować znaczny dyskomfort. Zalecenie do wykonania skleroterapii otrzymują wszystkie osoby, które oprócz widocznych zmian w budowie naczyń krwionośnych:

  • odczuwają ból lub pieczenie nóg i stóp,
  • występuje u nich zaczerwienienie w okolicy zmian chorobowych,
  • mają częste skurcze nóg, szczególnie w nocy,
  • ich skóra przy żylakach łuszczy się lub pęka,
  • doświadczają dyskomfortu po siedzeniu lub staniu przez dłuższy czas.

  Osoby cierpiące na żylaki mogą zdecydować się na zabieg również z powodów kosmetycznych. Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, kto może poddać się skleroterapii w celu usunięcia pajączków. Procedura jest prosta, a niepożądane reakcje na stosowane leki są niezwykle rzadkie.

  Jak przebiega skleroterapia?

  Podczas skleroterapii do uszkodzonych żył wstrzykuje się sklerosant – czyli środek taki jak polidokanol i tetradecylosiarczan sodu. Płyn spowoduje podrażnienie naczyń krwionośnych i doprowadza do ich ostatecznego zapadnięcia. Podczas tej procedury lekarz wspomaga się urządzeniami kontrolnymi (np. USG), co pozwala mu na działanie z precyzją. Sklerosant sprawia, że osłabione, niepotrzebne naczynka krwionośne zostają wchłonięte przez organizm, dzięki czemu inne, zdrowsze żyły mogą zająć ich miejsce w układzie krążenia.

  Skleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym i wykonywanym w czasie krótszym niż godzina, chociaż może być wymagana różna liczba wstrzyknięć w zależności od liczby zajętych żył. Warto rozważyć poddanie się tej szybkiej i skutecznej procedurze, by zniwelować niewielkie żylaki i pajączki.