zdrowie_badania_4-_plus
  • Ćwiczenia
  • Wpis dodał PolskieZnaki
  • 11 października, 2022
  • 0

Dla wielu osób ukończenie 40. roku życia oznacza większą dbałość o swoją kondycję i samopoczucie. Niestety wiek ten jest kamieniem milowym, w którym wzrasta ryzyko licznych schorzeń, takich jak choroby serca czy nowotwory. Jest to więc świetny moment, by zapisać na rutynowe badania, a także wprowadzić zmiany w swoim stylu życia, dzięki którym będzie można cieszyć się idealnym zdrowiem przez wiele następnych lat. Od czego zacząć?

Ćwiczenia i aktywność fizyczna

Utarło się, że wraz z wiekiem „metabolizm zwalnia”. I tak jak naturalne jest przybieranie odrobinę na wadze z każdym rokiem, tak już otyłość jest ogromnym obciążeniem dla serca. Osoby po czterdziestce często wiele godzin spędzają w pracy, a następnie zajmują się dziećmi, rodzicami i nie mają po prostu czasu na długie ćwiczenia.

Jednak wbrew pozorom nie trzeba poświęcać wielu godzin dziennie, by czuć się dobrze. Naukowcy zauważyli, że wykonywanie w tygodniu przez 2,5 godziny aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, takiej jak spacery lub przez 1,25 godziny energicznych treningów, takich jak bieganie, jest w zupełności wystarczające.

Dieta dostosowana do potrzeb

Statystyki są nieubłagane – otyłość i cukrzyca to choroby cywilizacyjne, a to oznacza, że będzie na nie chorowało coraz więcej osób. Wpływ ma na to łatwy dostęp do taniej, wysokoprzetworzonej żywności, która nie jest w stanie zapewnić odpowiednich wartości odżywczych. Zamiast tego naładowana jest cukrem, solą i smakowymi dodatkami.

Po 40. roku życia warto wybrać się do dietetyka i wspólnie z nim zastanowić się nad tym, jakie jest realne zapotrzebowanie kaloryczne dla danej osoby. Znaczenie ma tu przede wszystkim:

  • wiek,
  • płeć,
  • waga
  • wzrost,
  • ilość godzin snu,
  • wykonywany zawód.

Istnieje ogromna różnorodność zdrowej żywności, którą można włączyć do swojej diety. Większość dorosłych nadal nie spożywa zalecanej dziennej ilości błonnika, białka i zdrowych tłuszczów, co przyczynia się do osłabienia serca. Warto więc wybierać pokarmy o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i soli, jeść dużo owoców i warzyw, ryb, orzechów i roślin strączkowych.

Jakie badania wykonać po 40. roku życia?

Po czterdziestce należy wykonać wszystkie podstawowe badania, dzięki którym będzie można zauważyć, czy w danym obszarze pojawiają się niezgodności. Do najważniejszych aspektów zalicza się:

  • Ciśnienie krwi – wysokie ciśnienie krwi obciąża tętnice i narządy, co z kolei zwiększa ryzyko udarów i zawałów serca, a nawet guzów mózgu.
  • Cholesterol – wysoki poziom cholesterolu zwykle nie daje żadnych oznak ani objawów, ale może prowadzić do zwiększonego ryzyka choroby niedokrwiennej serca.
  • Poziom cukru – nieleczona cukrzyca znacznie osłabia wszystkie narządy i może skutkować poważnymi stanami zagrażającymi życiu.

Profilaktyczna ocena stanu zdrowia to krok we właściwym kierunku i jest najlepszym rozwiązaniem dla uniknięcia groźnych chorób. Najczęściej do takich badań wykorzystuje się skanery MRI, CT i USG. Wykonuje się również badanie znamion całego ciała, EKG oraz mammografię cyfrową. Zadbanie o swoje serce po czterdziestce to w głównej mierze skontrolowanie, czy działa ono prawidłowo i sprawdzenie, jak można mu pomóc pracować wydajniej.

Dodaj komentarz

Państwa adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *