Prawie połowa dorosłych chrapie od czasu do czasu, a około 25% z nich to osoby, które robią to regularnie od wielu lat. Jednak fakt, że chrapanie jest powszechne, nie oznacza, że ​​można je ignorować. Te nocne pomruki, mruczenie i prychanie mogą być oznaką większego problemu zdrowotnego. Jego wczesne wykrycie i zdiagnozowanie może pomóc w zatrzymaniu rozwoju groźnych schorzeń.

    Czym jest chrapanie?

    Chrapanie ma miejsce, gdy powietrze przepycha się przez tkanki miękkie, które wyściełają drogi oddechowe w jamie ustnej i gardle. W czasie snu całe ciało się rozluźnia, przez to właśnie organy, które w czasie normalnego funkcjonowanie nie wydają dźwięków, w nocy zapadają się i wibrują – stąd charakterystyczny odgłos chrapania.

    Czasami chrapanie jest wynikiem błahych czynników, takich nieodpowiednia pozycja do spania, katar czy ogromne zmęczenie. Jednak bardzo często może być oznaką obturacyjnego bezdechu sennego. W tym stanie miękkie tkanki rozluźniają się tak bardzo, że faktycznie blokują drogi oddechowe, przez co śpiący może dusić się przez kilka, a niekiedy i kilkadziesiąt minut, zanim się obudzi.

    Kiedy chrapanie jest spowodowane bezdechem sennym?

    Obturacyjny bezdech senny jest stosunkowo powszechnym zaburzeniem, szczególnie wśród seniorów. Powoduje ono, że osoba przestaje oddychać podczas snu — czasami nawet 30 razy na godzinę. Ponieważ mózg nieustannie budzi ciało, aby zaczerpnąć oddechu, sen pozbawiony jest swojej podstawowej funkcji, jaką jest regeneracja organizmu.

    Konsekwencje zaburzonego cyklu snu są poważne. Zły sen wiąże się z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, takimi jak:

    • wysokie ciśnienie krwi,
    • choroby serca,
    • udar,
    • otyłość,
    • cukrzyca,
    • demencja.

    Ważne! Naukowcy z Johns Hopkins odkryli, że ciężki bezdech senny w średnim lub starszym wieku może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 46%!

    Nie ma łatwego i szybkiego sposobu, aby stwierdzić, czy chrapanie jest spowodowane bezdechem sennym — lekarz zazwyczaj przeprowadza badanie snu, aby postawić diagnozę. Polisomnografia pozwala ustalić wiele schorzeń związanych ze spoczynkiem, w tym określić zaburzenia oddychania podczas snu.

    Inne czynniki wywołujące chrapanie

    Chrapanie może wskazywać na kilka innych problemów zdrowotnych, takich jak skrzywiona przegroda (którą można skorygować chirurgicznie), alergie, przewlekły przekrwienie błony śluzowej nosa, choroby układu oddechowego.

    Z kolei sporadyczne chrapanie najczęściej spowodowane jest przez styl życia i niekiedy wystarczy odstawienie używek, by pozbyć się tego problemu na stałe. Spożywanie alkoholu przed snem powoduje, że mięśnie wiotczeją szybciej, a dodatkowo ciało nie może wejść w fazę głębokiego spoczynku, przez co wybudza się co chwilę. Papierosy z kolei przesuszają błony śluzowe, co prowadzi do otwierania ust podczas snu.

    Otyłość również jest czynnikiem wywołującym chrapanie. W jej przypadku to nie elastyczność tkanek, a opadający na nie ciężar prowadzi do drgań przy oddychaniu.  Nawet niewielka utrata wagi może pomóc położyć kres chrapaniu spowodowanemu nadwagą. Warto więc w takiej sytuacji udać się do dietetyka, by poprawić swoją jakość snu.