Wzięli na siebie ogromną odpowiedzialność

  Nieco Miesiąc temu dokonano pierwszego w Polsce wszczepienia sztucznego serca (TAH). Dokonali tego lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Operacja polegała na wycięciu narządu i wszczepieniu w jego miejsce sztucznego serca.

  Spełniające się marzenie prof. Religi

  Przypomnijmy, że właśnie w Zabrzu prof. Zbigniew Religa 33 lata temu jako pierwszy w Polsce przeprowadził  zakończony powodzeniem przeszczep serca.

  Choć to już daleko inny czas, to właśnie w tym samym miejscu historia kardiochirurgii pisze nowy rozdział.

   

  dr Michał Zembala poinformował o tym wydarzeniu na swoim profilu:

  Jest mi niezwykle miło móc Was poinformować, iż dnia 4 lipca tego roku nasz zespól wykonał pierwszą w Polsce implantacje sztucznego serca (Total Artificial Heart or TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Pacjent czuje się dobrze i pod okiem naszych świetnych pielęgniarek i rehabilitantów wraca do sił.

  Tym samym SCCS dołączyło do elitarnego grona ośrodków oferujących wszystkie możliwe sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia, poczynając od zaawansowanej farmakoterapii, leczeniu przezskórnym, LVAD, tranplantacji serca i TAH.

   
  fot. Michał Zembala (Śląskie Centrum Chorób Serca)

  Refundacja

  Jak zauważa dr Zembala to czego nie wiemy dziś to sposób w jaki to urządzenie będzie refundowane, w jaki sposób będzie mogło ono być oferowane w przyszłości, ponieważ kandydatów do tego typu wspomagania jest sporo.